Owczarek niemiecki to pies, który zachwyca dostojnością i imponującym wyglądem.  Płynny kłus i czarna, brązowo-podpalana sierść  to cechy rozpoznawalne na całym świecie. Rasa zyskała popularność zarówno wśród zwykłych właścicieli psów (miłośników), którzy cenią swoje owczarki niemiecki e za przywiązanie i wierność, jak również służb ratowniczych i policyjnych, które z powodzeniem od lat wykorzystują rasę w pracy, nierzadko w bardzo trudnych warunkach.

Wykorzystywany w wielu dziedzinach, owczarek niemiecki stał się najbardziej cenionym psem pracującym na świecie. Oprócz tego, jest na co dzień popularnym psem do towarzystwa. Niezależnie od trybu życia charakteryzuje się specyficznymi wymaganiami wynikającymi z jego wielkości i rasy.

Trudno wymienić wszystkie zalety tego psa. Odważny, inteligentny, bezgranicznie oddany swemu panu. Ma doskonały węch, niektórzy twierdzą, że najlepszy spośród wszystkich psów. Dlatego m.in. jest najwyżej cenionym psem do wszelkiego rodzaju zadań specjalnych, policyjnych, tropienia, pościgów, odnajdywania zaginionych, w ratownictwie górskim, jako przewodnik niewidomych itp.

Owczarek niemiecki krótkowłosy to dobrze umięśniony, silny i proporcjonalny czworonóg, którego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Głowa jest klinowata, bez nadmiernego wyrazu ciężkości, sucha i wyraźnie szeroka pomiędzy uszami. Czoło, widziane z przodu i z boku, nieco wypukłe i ze słabo zaznaczoną bruzdą środkową. Kufa o klinowatym kształcie. Szczęka i żuchwa silnie rozwinięte. Grzbiet nosa prosty, siodło lub wygarbienie niepożądane. Wargi napięte, dobrze przylegające, o ciemnym zabarwieniu. Płytka nosowa czarna.
Uzębienie silne, zdrowe i kompletne; zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Kości szczęki silnie rozwinięte. Oczy średniej wielkości, migdałowate w kształcie, nieco skośnie osadzone, niewyłupiaste, barwą dostosowane do umaszczenia, możliwie ciemne. Uszy stojące, o średniej wielkości; noszone prosto mają jednakowy kierunek, zakończone w szpic. Małżowiny ustawione do przodu. Szyja silna, dobrze umięśniona i bez nadmiaru skóry; ułożona pod kątem 45 stopni do korpusu. Górna linia grzbietu przebiega bez widocznych przerw od nasady szyi, przez dobrze ukształtowany kłąb i lekko opadający grzbiet, aż do lekko opadającego zadu. Grzbiet sztywny, silny i umięśniony. Lędźwie szerokie, silnie ukształtowane i dobrze umięśnione. Zad długi i lekko opadający, bez zaburzenia linii górnej.

Nasze Psy

Nasze Suki

Joomla templates by Joomlashine